Porto-Monaco, 3-0, mert „kiscsapatok” döntőztek
Barca-Arsenal, 2-1, még Ronaldinho varázsolt
Inter-Bayern, 2-0, Mourinho megint odaért
Barca-Mu, 3-1, tiki-taka 2.0

Free polls from Pollhost.com

Friss topikok

Címkék

1984 (1) 1993 (1) 1994 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (1) 1999 (1) 2000 (1) 2002 (1) 2005 (1) 2012 (2) ajax (2) bajnokok ligája (1) barcelona (1) bayern münchen (1) bayer münchen (1) beckham (2) bl (12) boli (1) capello (1) cech (1) chelsea (2) cruyff (1) del piero (1) döntő (2) dortmund (1) drogba (1) ferencvaros (1) gerrard (1) hosszabbítás (1) isztambul (1) juventus (3) kluivert (1) kopunovics (1) kuntics (1) leverkusen (1) lisztes (1) litmanen (1) liverpool (2) manchester united (1) marseille (1) mijatovic (1) milan (3) müller (1) porto (1) real madrid (2) redondo (2) ricken (1) riedle (1) robben (1) roma (1) seedorf (1) sheringham (1) valencia (1) van basten (1) van gaal (1) vincze ottó (1) will (1) zidane (1) Címkefelhő

Archívum

Rommá verték a Barcát

LiveInfo 2012.05.12. 16:10

1994. május 18. A Milan minden idők egyik legnagyszerűbb csapatteljesítményével rukkolt elő a döntőben, annak ellenére, hogy inkább a Barca volt a favorit. Az olasz csapatból hiányzott a korszak talán két  legjobb védője, Franco Baresi és Alessandro Costacurta, valamint a háromszoros aranylabdás, Európa-bajnok Marco van Basten, a legnagyobb csatárzsenik egyike. (Az már csak szinte mellékes, hogy sérült volt Papin és Brian Laudrup is, hogy a kissé túlértékelt Gianluca Lentiniről ne is beszéljünk.) A Milan a csoportmeccsek során mindössze kétszer tudott győzni (a Porto és Werder Bremen ellen otthon), a további négy mérkőzésén döntetlent játszottak (az Anderlechttel oda-vissza 0-0). Fabio Capello edzői karrierje elején tartott, de ekkor már négy scudettót szerzett a Milannal.

A katalán csapatból senki nem hiányzott, ráadásul két évvel korábban meg is nyerte a még régi lebonyolítású sorozatot. (Ronald Koeman szabadrúgásgóljával a Sampdoria ellen). A Barca Zubizarretával, Guardiolával, Nadallal, Bakeróval és persze az akkor három főben maximalizált "idegenlégióssal", Koemannal, Romarióval (még egy korszakos csatáregyéniség), valamint a bolgár fenegyerekkel, 1994 aranylabdásával, Hriszto Sztojcskovval állt fel. Sztojcskov egyébként a sorozat gólkirálya is lett 5 góllal, érdekes, hogy mindegyiket a mérkőzések első 35 percében szerezte. És csapat mögött ott állt a klub máig meghatározó exjátékosa, edzője, teoretikusa: Johann Cruyff.

Íme a csapatok kezdő tizenegyei:

1 Sebastiano Rossi (GK)   1 Andoni Zubizarreta (GK)
2 Mauro Tassotti (C)   2 Albert Ferrer
3 Christian Panucci   3 Josep Guardiola
4 Demetrio Albertini   4 Ronald Koeman
5 Filippo Galli   5 Miguel Nadal
6 Paolo Maldini   6 José Mari Bakero (C)
7 Roberto Donadoni   7 Sergi Barjuán
8 Marcel Desailly   8 Hristo Stoichkov
9 Zvonimir Boban   9 Guillermo Amor
10 Dejan Savićević   10 Romário
11 Daniele Massaro   11 Aitor Beguiristáin

A mérkőzés azonban minden várakozást meghazudtolóan végig a Milanról szólt. Massaro (akinek amúgy Sztojcskov volt a kedvenc játékosa...) már az első félidőben kettőt lőtt, az olaszok pedig - ahogy Cruyff a mérkőzés után elmondta - megnyertek minden párharcot, míg a Romario-Sztojcskov kettős alig került helyzetbe. A második félidő elején pedig a montenegrói játékmester (nem mellesleg a Crvena Zvezdával 1991-ben BEK-et nyert), Szavicsevics a döntők valaha volt egyik legszebb gólját lőtte (igaz, labdaszerzésekor a partjelző orra előtt letalpalta Nadalt). A Barca megsemmisült, amit mintegy 10 perccel később az egy évvel korábban még a Marseille-jel BL-t nyerő Marcel Desailly tett teljessé. Ő volt az első olyan futballista, aki egymás után két BL-döntőben játszott – és mindkettőn győztes csapat tagja volt.

Talán más eredmény született volna, ha Cruyff a mérkőzés előtt kevésbé erős szavakat használ az ellenfélre - legalábbis a hiányzó Costacurta így vélekedett sok évvel a mérkőzés után. A kiváló védő szerint az egész csapatot feltüzelték Cruyff kijelentései, mely szerint a Barca az egyértelmű esélyes, nem hibáztak akkor már 23 mérkőzés óta, és megérti, ha Capello aggódik Baresi és Costacurta kiválása miatt, ugyanis a katalánok támadófocija pusztító. Nos, a Milan "megfojtotta" a katalánok pusztító támadásait, és legázolta Guardioláékat. A döntőn amúgy 9 sárga lapot osztott ki Philip Don játékvezető.

A Milan 1988-89 óta a negyedik döntőjét játszotta, amiből hármat meg is nyert.

Az UEFA videója a döntőről, a főszereplők visszaemlékezéseivel. Egy kiváló poszt az 1993-94-es BL-sorozatról és a döntőről.

Címkék: barcelona 1994 bajnokok ligája milan bl cruyff capello döntő